besplatna dostava za sve porudžbine iz srbije

Vežbanje tokom menstruacije: 5 Mitova i činjenica

vežbanje tokom menstruacije

Vežbanje tokom menstruacije je tema koja izaziva mnogo diskusija i mitova. Mnoge žene se pitaju da li je sigurno vežbati tokom ciklusa, da li vežbanje može pogoršati simptome, ili čak prekidati vežbanje u potpunosti tokom tih dana. U ovom blogu ćemo razmotriti najčešće mitove i činjenice o vežbanju tokom menstruacije, i kako odgovarajuća oprema, poput helanki za trening i sportskih kompleta, može doprineti udobnosti i sigurnosti tokom vežbanja.

Mit 1: Vežbanje tokom menstruacije je štetno

scott webb U5kQvbQWoG0 unsplash 1
Mit 1

Činjenica: Vežbanje tokom menstruacije nije štetno, naprotiv, može biti veoma korisno. Redovno vežbanje može pomoći u smanjenju menstrualnih bolova, poboljšanju raspoloženja i ublažavanju simptoma poput nadutosti i umora. Fizička aktivnost podstiče oslobađanje endorfina, prirodnih „hormona sreće“, koji mogu smanjiti osećaj bola i poboljšati raspoloženje. Ipak, važno je slušati svoje telo i prilagoditi intenzitet treninga u skladu sa svojim osećajem.

Mit 2: Ne bi trebalo da radite intenzivne vežbe tokom menstruacije

john arano h4i9G de7Po unsplash
MIt 2

Činjenica: Dok neki stručnjaci preporučuju smanjenje intenziteta treninga tokom menstruacije, to zavisi od individualnog iskustva. Mnoge žene otkrivaju da mogu nastaviti sa svojim uobičajenim rutinama, uključujući i visoko-intenzivne intervalne treninge (HIIT), bez ikakvih problema. Ključ je u prilagođavanju intenziteta treninga prema tome kako se osećate na dan treninga. Ako osećate umor ili bol, smanjenje intenziteta ili prelazak na blaže vežbe kao što su joga ili pilates može biti bolja opcija.

Mit 3: Helanke za trening su neudobne tokom menstruacije

cathy pham 3jAN9InapQI unsplash 1
Mit 3

Činjenica: Kvalitetne helanke za trening napravljene od prozračnih i rastegljivih materijala mogu zapravo povećati udobnost tokom menstruacije. Mnoge žene biraju push-up helanke i sportske komplete sa visokim strukom, koji pružaju dodatnu podršku i kompresiju, što može pomoći u smanjenju osećaja nadutosti i nelagodnosti. Takođe, ovakva odeća omogućava slobodu pokreta, što je od ključnog značaja tokom fizičke aktivnosti.

Mit 4: Trebalo bi izbegavati vežbanje u vodi tokom menstruacije

vezbanje u vodi
Mit 4

Činjenica: Plivanje je jedan od najboljih načina za vežbanje tokom menstruacije. Voda pruža prirodnu podršku telu, smanjuje pritisak na zglobove i može pomoći u ublažavanju bolova u donjem delu leđa i stomaku. Važno je samo obezbediti odgovarajuću zaštitu, poput tampona ili menstrualne čašice, kako biste se osećale sigurno i udobno tokom aktivnosti u vodi.

Mit 5: Potrebno je koristiti specijalnu sportsku opremu tokom menstruacije

Lepota kratkog sportskog kompleta: Sve što trebate da znate o vašem novom letnjem saputniku
Mit 5

Činjenica: Iako ne postoji „specijalna“ oprema potrebna za vežbanje tokom menstruacije, odabir odgovarajućih sportskih kompleta i helanki može značajno doprineti udobnosti. Sportski kompleti od materijala koji upijaju vlagu, sa dodatnom kompresijom i dobrim prijanjanjem, idealni su za ove dane. Ovakva odeća ne samo da pomaže u održavanju higijene, već i u smanjenju iritacija koje mogu nastati usled trenja.


Vežbanje tokom menstruacije ne samo da je sigurno, već može doneti i mnoge benefite, od smanjenja bolova do poboljšanja raspoloženja. S obzirom na to da je svaka žena jedinstvena, važno je prilagoditi svoju rutinu prema sopstvenim potrebama i osećajima. Kvalitetna sportska oprema, uključujući helanke za trening i sportske komplete, može igrati ključnu ulogu u održavanju udobnosti i motivacije tokom tih dana. Nemojte dozvoliti da vas menstruacija omete u postizanju vaših fitness ciljeva – sa pravim pristupom i opremom, možete nastaviti da se osećate snažno i zdravo svaki dan u mesecu.